15
ноябрь
2018
«Р» дыбысын буында, сөзде машықтандыру
Сабақтың тақырыбы: « «Р» дыбысын буында, сөзде машықтандыру»
Мақсаты:
Білімділік: «Р» дыбысын дұрыс айтуға үйрету.
Түзетушілік: балаға «Р» дыбысын буында, сөзде дұрыс айтуын бекіту; фонематикалық есту қабілетін дамыту; дыбыстық және буындық талдау жасауды үйрету; сөздік қорын молайту;
Тәрбиелік: баланы мұғалімді тыңдауға, сыныпта тәртіпті отыруға, дәптерге дұрыс жазуға тәрбиелеу;
Көрнекіліктер: жан-жануарлардың суреттері, артикуляциялық жаттығулар суреті, «Р» дыбысының кескіні
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- Сәлеметсіңдерме?
- Қазір қай мезгіл?
- Қыста не жасаймыз?
- Ал қазір қыстың қай айы?
- Бүгін қай күн?
2. Артикуляциялық жаттығулар
3. . «Р» дыбысының артикуляциясын еске түсіру.
Алдымен «Р» дыбысының артикуляциясына назар аударамыз:
— ерін аздап дөңгеленіп тұрады;
— жоғарғы,төменгі тістер алшақ келеді;
— тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі;
— тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді;
— тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады;
4. Жаңа сабақ
Райхан да өлең жаттады,
Раушан да өлең жаттады.
Қай әріптен басталған?
Екеуінің аттары?
Өлеңде берілген екі қыздың аттары «Р» дыбысынан басталған.
5. Фонематикалық қабылдау.
«Р» дыбысын дыбыста ажырату
Шарты: мен қазір бірнеше дыбыстарды айтамын? Сен «Р» дыбысын естіген кезде шапалақта.
«С», «Т», «Л», «Р», «Ж», «М», «Ш», «Р»
«Р» дыбысын буында ажырату.
Шарты: мен қазір бірнеше буындар айтамын, сендер «Р» дыбысы бар буынды тап.
Ме, ше, ро, ат, қо, ре, зу, са, ас, ру, ыш, қы, ра, жа, шу, ба, ар
6. Сергіту сәті.
Ра-ра-ра
Ұшып келді ара.
Ар-ар-ар
Тауға жауды қар.
Ыр-ыр-ыр
Шаршап қалсаң отыр.
7. Ойын: «Көпір»
Ойын шарты: жан-жануарларды көпірден өткізуге көмектесеміз. Ол үшін жануарларды атап, дыбыстық талдау жасау қажет.
• Қасқыр
• Арыстан
• Жолбарыс
• Керік
• Кірпі
• Зебра
8. Бағалау.
Сабаққа қатысқанға қарай мақтап, баға қою.
9. Үйге тапсырма
«Р» дыбысы кездесетін жан-жануарлардың суретін тарфаретпен саламын, соны бояп, атын жазып келу.
Логопед: Қнатбекова С
Мақсаты:
Білімділік: «Р» дыбысын дұрыс айтуға үйрету.
Түзетушілік: балаға «Р» дыбысын буында, сөзде дұрыс айтуын бекіту; фонематикалық есту қабілетін дамыту; дыбыстық және буындық талдау жасауды үйрету; сөздік қорын молайту;
Тәрбиелік: баланы мұғалімді тыңдауға, сыныпта тәртіпті отыруға, дәптерге дұрыс жазуға тәрбиелеу;
Көрнекіліктер: жан-жануарлардың суреттері, артикуляциялық жаттығулар суреті, «Р» дыбысының кескіні
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі.
- Сәлеметсіңдерме?
- Қазір қай мезгіл?
- Қыста не жасаймыз?
- Ал қазір қыстың қай айы?
- Бүгін қай күн?
2. Артикуляциялық жаттығулар
3. . «Р» дыбысының артикуляциясын еске түсіру.
Алдымен «Р» дыбысының артикуляциясына назар аударамыз:
— ерін аздап дөңгеленіп тұрады;
— жоғарғы,төменгі тістер алшақ келеді;
— тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі;
— тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді;
— тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады;
4. Жаңа сабақ
Райхан да өлең жаттады,
Раушан да өлең жаттады.
Қай әріптен басталған?
Екеуінің аттары?
Өлеңде берілген екі қыздың аттары «Р» дыбысынан басталған.
5. Фонематикалық қабылдау.
«Р» дыбысын дыбыста ажырату
Шарты: мен қазір бірнеше дыбыстарды айтамын? Сен «Р» дыбысын естіген кезде шапалақта.
«С», «Т», «Л», «Р», «Ж», «М», «Ш», «Р»
«Р» дыбысын буында ажырату.
Шарты: мен қазір бірнеше буындар айтамын, сендер «Р» дыбысы бар буынды тап.
Ме, ше, ро, ат, қо, ре, зу, са, ас, ру, ыш, қы, ра, жа, шу, ба, ар
6. Сергіту сәті.
Ра-ра-ра
Ұшып келді ара.
Ар-ар-ар
Тауға жауды қар.
Ыр-ыр-ыр
Шаршап қалсаң отыр.
7. Ойын: «Көпір»
Ойын шарты: жан-жануарларды көпірден өткізуге көмектесеміз. Ол үшін жануарларды атап, дыбыстық талдау жасау қажет.
• Қасқыр
• Арыстан
• Жолбарыс
• Керік
• Кірпі
• Зебра
8. Бағалау.
Сабаққа қатысқанға қарай мақтап, баға қою.
9. Үйге тапсырма
«Р» дыбысы кездесетін жан-жануарлардың суретін тарфаретпен саламын, соны бояп, атын жазып келу.
Логопед: Қнатбекова С