"Тұрлаулы мүшелер" ашық сабақ
Пәні:Қазақ тілі |
Мектеп: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталықпен коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||
Күні: 28.11.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Закирова М |
|||
Сынып: 3 И |
||||
Тұрлаулы мүшелер |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тұрлаулы мүшелермен таныстыру.Тұрлаулы мүшелерді сұрақ қою арқылы анықтау.
|
|||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар тұрлаулы мүшелер бастауыш пен баяндауыш туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі бастауыш пен баяндауышқа сұрақ қоя біледі. Кейбір оқушылар оқып үйренгенін жинақтап, бағалай алады. |
|||
Жетістік критерийлері |
Тұрлаулы мүшелермен танысты Тұрлаулы мүшелерге сұрақ қоя алы Тұрлаулы мүшелерді талдады |
|||
Тілдік мақсаттар |
Тұрлаулы мүше – сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш. Кім? – Кто? – Who? Не? – что? – What? |
|||
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жауапкершілік, еңбекқорлық, бір – біріне құрмет |
|||
Пәнаралық байланыста |
|
|||
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||
Бастапқы білім
|
Бастауыш пен баяндауыш. Оларға қойылатын сұрақтар. |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы мин
|
Оқушылармен салемдесу. Қал – жағдайын сұрау. Психологиялық дайындық. 1-ереже. Сабақта бір-бірімізді тыңдаймыз! 2-ереже. Біреудің айтқанын қайталамаймыз! 3-ереже. Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз! 4-ереже. Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Ортаға күліп тұрған оқушы шығып, сол оқушыдан үлгі аламыз. Топ басшыларын таңдап, баға қоюды соған тапсырамыз. Үй жұмысын бинго әдісі арқылы тексеру. Топтық жұмыс. Жауабын алып бағалау. |
|
||
Сабақтың ортасы 30 мин
|
Бүгінгі сабақ мақсатын балаларға айтамын. Жаңа сабақты түсіндіру.Тұрлаулы мүшелер жайлы айту. Сөйлем мүшелері атқаратын қызметіне қарай тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер болып екіге бөлінеді. Тұрлаулы мүше – сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш. Бастауыш – сөйлемде айтылған ойдың иесі, сөйлемнің негізі, басты өзекті мүшесі. Баянауыш – бастауыштың іс қимылын білдіреді. Ойын сабақ. Өз жұбыңды тап. Карточкалар таратылады. Оларға қарапайым сөйлемдер жазылады. Әр оқушы оз қолында түрған созге жалғасын табу керек. Табылғасын әр оқушы қолындағы сөзге сұрақ қойып оны себетке жинайды. Жұптық жұмыс. Кітаппен жұмыс. Жеке жұмыс. 61 – жаттығу. Сөйлемді оқы. Тұрлаулы мүшелерді тап.Әр топтан бір оқушыға талдатамын. Сергіту сәті. Қарапайым дене шынықтыру. 62 – жаттығу. Мәтінді тиісті тыныс белгісін қойып көшіріп жаз. Тұрлаулы мүшелердің астын сыз.
|
|
||
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй жұмысы : № 64 жаттығу. 77 – бет. Үй жұмысын түсіндіру. Бағалау топбасшылардан сұрау. Жетістік критериін анықтау. Карточка арқылы. |
|
||
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
|
|||
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||
Қорытынды бағамдау |
||||
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1.
2.
|
||||